Gra o tron pozostaje najbardziej piraconym serialem w 2017
257 0  2017-12-28 09:09:46
Game of Thrones (Gra o tron) stacji HBO okazuje się być najbardziej piraconym serialem 2017 roku - szósty raz z rzędu! Bije takie produkcje jak the Walking Dead czy the Flash. Gra o tron pobiła dotychczas już wiele innych rekordów. Przez większość sezonów przykładowo, utrzymuję przy sobie największą liczbę oglądających ją osób, a odcinek premierowy sezonu 7 przebił pod tym kątem wszystkie poprzednie rekordy ustanowione przez serial. Jest to też najczęściej oglądany serial w całej historii stacji HBO. Liczba osób oglądających produkcje co roku zwiększa się - co zdarza się niezwykle rzadko. Jak widać nowe osoby pomimo tego, że mają wiele do nadgonienia nieźle sobie z tym radzą.

Ale dzisiaj zajmujemy się innym pobitym rekordem. Chodzi o rekord nielegalnych pobrań, streamingów i wyświetleń tego serialu. Odkąd serial powstał, bije on wszystkie rekordy z tym związane każdego roku. Również w mijającym 2017 nie jest inaczej.

Jak raportuje serwis Torrentfreak, to szósty rok z rzędu gdy Gra o tron znajduję się na szczycie niechlubnej listy. Drugi najbardziej piracony serial to The Walking Dead, a The Flash jest na trzeciej pozycji. Niestety serwis nie podaję już dłużej twardych liczb, aby to uzasadnić takie wyniki - choć robił to w przeszłości - i mierzy aktualnie jedynie miejsca dostępne przy pomocy protokołu BitTorrent. Inne kanały w zestawieniu są pomijane.

Przez ostatnie lata dynamika piractwa Gry o tron zmieniła się, pojawiły się nowe media streamingowe takie jak HBO Go czy HBO Now. To sprawiło, że zostało usunięte usprawiedliwienie niektórych piratów, że bez płatnej subskrypcji kanału HBO nie można serialu oglądać. Również zmiany w rozwijającej się technologii oraz dostępności co raz szybszych pasm internetowych mają wpływ na zmianę tej dynamiki.

Jest jednak kluczowa różnica w tym roku której nie warto przy tej okazji pominąć. Wiele najnowszych epizodów tego serialu wyciekło na długo przed ich premierą w HBO (w jednym wypadku zdarzyło się to nawet z winy samej stacji). To pozwoliło fanom Gry o tron nie tylko uniknąć płacenia za epizody, ale również na obejrzenie ich z wyprzedzeniem nim te trafiły na legalne platformy HBO.

Lista w 2018 roku będzie mieć już jednak nowego lidera. A to ze względu na fakt, że serial Gra o tron w 2018 roku nie będzie nadawny. Kolejne epizody pojawią się dopiero w 2019 roku.