Embargo na recenzje Star Wars: The Last Jedi zniesione. Mamy dla Was kompilacje najważniejszych recenzji - bez spoilerów
574 0  2017-12-12 20:13:57
Pierwsza partia recenzji na temat najnowszego filmu Riana Johnsona - Star Wars: The Last Jedi (Ostatni Jedi) - jest już dostępna. Ostatni Jedi to kontynuacja filmu J.J. Abramsa Przebudzenie Mocy z 2015 roku i kładzie fundamenty pod nadchodzący Epizod IX - finalną część nowej sagi.

Lucasfilm przeprowadził premierę filmu w zeszłą sobotę, ale dopiero teraz zniesiono embargo na recenzje. Skompilowaliśmy dla Was bez-spoilerowe cytaty z dostępnych aktualnie recenzji. Jeżeli chcecie przeczytać jakąś w całości to po prostu kliknijcie w korespondujący recenzji link.

Collider - Matt Goldberg

"Tak jak Przebudzenie Mocy, ten film dostaje kilka mocnych ciosów od oryginalnej trylogii. Johnson jest jednak gorliwy obalić nasze oczekiwania, zmienić archetypy na których bazuje cała seria i powziąć śmiałe kroki aby zbudować nowe wyobrażenie na temat filmów o Gwiezdnych Wojnach. A jednak zachować też odczucie, że film nadal stoi w jednym szeregu z poprzednimi filmami z serii. Co prawda film cierpi z powodu kilku problemów z tempem fabuły, ale nie wpływa to ostatecznie na to wspaniałe dzieło i pewny sposób przekazywania opowieści widzom."

Empire - Ian Freer

"To nie pójdzie tak łatwo jak myślisz! - Tak mówi Luke Skywalker ostrzegając Rey w Świątyni Jedi na wyspie Ahch-To. To brzmi jak dobry tekst który można osadzić w trailerze, ale teraz bardziej pasuje do otwierającej film narracji Riana Johnsona. Ostatni Jedi dostarcza wszystkiego czego oczekujemy od filmu z uniwersum Gwiezdnych Wojen - dzikie walki na miecze świetlne, walki myśliwców w kosmosie, egzotyczne stworzenia, pełno ludzi z brytyjskiej telewizji grających złoczyńców (powitajcie Ade Edmondsona jako oficera Najwyższego Porządku) -
ale też warstwy zawiłych zwrotów akcji, rozbudowane postaci i emocjonalne ciosy których nie byliście wstanie przewidzieć. Nie wszystko działa dobrze, ale minęło mnóstwo czasu odkąd seria tych filmów przyniosła nam ciarki i mogła nas czymkolwiek zaskoczyć."


Variety - Peter Debruge

"Ostatni Jedi posiada szacunek dla galaktyki którą stworzył Lucas, płaci trybut we wszystkich właściwych miejscach (zaczynając od ciarek kiedy gra klasyczna muzyka Johna Williamsa i kiedy widzimy nowe ulepszone Walkery, jak również w trakcie klimatycznego oblężenia) przy tym ledwo ciągnąc fabułę do przodu. W końcu, jest tu tyle miejsca do zabawy tą serią, że można generować nową część/spinoff każdego roku dopóki wszyscy nie pomrzemy - więc nie ważne ile Gwiazd Śmierci lub Lordów Sithów uda się ruchowi oporu pokonać, zawsze będzie ich więcej, bez względu na to ilu Jedi pozostanie - nigdy ich liczba nie spadnie do zera."

THR - Todd McCarthy

"Jeżeli chodzi o narracje, Johnson ma tendencje do odchodzenia od tematu i w tym temacie również odchodzi od tematu - nie żeby było w tym coś złego, jeżeli tylko jest w stanie utrzymać kilka piłek w powietrzu, a na szczęście potrafi to robić. Humor czasem uderza w nuty nie podobne do tej pory w całej serii, częściej udaję się to niż się nie udaje, a nowa muzyka Johna Williamsa dawno nie brzmiała tak znajomo. Może film jest z lekka przydługi. Część z nowych bohaterów mogła by mieć więcej przestrzeni, celu który nadałby im osobowości. Mają też tendencje do pojawiania się znikąd i to bez wiedzy jak się tam znaleźli; gdybyśmy chcieli narysować linie łączące mapę geograficzną odwiedzanych przez nich lokacji - powstałby ogromny mętlik. Ale jest też przekonywująca świeżość i entuzjazm w podejściu Johnsona które spaja cały film, pasuje do sagi, żyję i to bez wątpienia to jest najważniejsze."

IndieWire - Eric Kohn

"Pod skrupulatnym prowadzeniem filmu przez scenarzystę-reżysera Johnsona, Przebudzenie Mocy wygląda jak komercyjna restrykcja tego behemota, który przeradza się w konia Trojańskiego przy szybkostrzelnym tworzeniem filmu i narracyjną finezją. Rezultatem jest najbardziej satysfakcjonujący film w burzliwej historii sagi aż od czasu Imperium Kontratakuje z 1980 roku."

The Daily Beast - Ira Madison III

"Jest wiele znajomych bitów w Ostatnim Jedi, tak, ale są zrobione z taką finezją, odrzuceniem bezmyślności, że nie tylko wyglądają świeżo, ale też za***biście wspaniale. Kto by pomyślał, że w środku filmu o Gwiezdnych wojnach zobaczymy kasyno Royale z James Bondem?"

The Wrap - Alonso Duralde

"Jeżeli czysta zabawa której doświadczyłem na filmie Star Wars to coś złego, to nie chcę żeby tak było. Więc dla mnie, Ostatni Jedi wypada tuż poniżej Imperium Kontratakuje i może jeszcze za oryginalnym filmem jeżeli chodzi o dostarczanie ciarek i zawałów serca, heroizmu, nikczemności i romansu i jeszcze zdrady, co czyni te filmy zagrożeniem dla tych którzy nie mogą spamiętać nazw wszystkich odwiedzanych planet lub ras obcych gatunków czy nawet Imperialnych sługusów (przepraszam, sługusów Pierwszego Porządku). I nie miejcie żadnych wątpliwości: To jest rozdział dostarczający wiele rozrywki; ale również dostarcza straty i poświęceń oraz niszczycielskich konsekwencji."

IGN - Joshua Yehl

"Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi to kwintesencja filmów Star Wars. Posiada w sobie wszystko to, co saga oferowała dotychczas i podejmuję duże ryzyko aby pchnąć historie na nowe niezbadane terytoria. Choć w środku są pewne pomniejsze zwroty fabularne, które osłabiają cały film, wszystko w ostatecznym rozrachunku dostarcza wspaniałych sekwencji zdarzeń, co sprawia, że film jest emocjonalnie bogaty. Jest dramatyczny, jest ekscytujący, łamie serca, jest też zabawniejszy niż każdy poprzedni film Star Wars. Nie odpowiada na każde pytanie zadane przez fanów, ale dostarcza satysfakcjonujących i ostatecznych odpowiedzi w rejonach na które chcę odpowiadać - chociaż seria będzie posiadać jeszcze jeden film. I jeszcze na dokładkę, finalna scena, ignoruje wszystkie Star-Warsowe trendy, ale działa - ponieważ odzwierciedla to co w tej sadze jest takiego niezwykłego."


Wygląda na to, że pełne recenzje Ostatniego Jedi są zgodne z pierwszymi reakcjami po pokazach w mediach społecznościowych o których pisaliśmy wcześniej. Wielu uważa, że jest to jeden z najlepszych filmów o Gwiezdnych Wojnach od czasu Imperium Kontratakuje. Już jutro rozpoczynają się pierwsze pokazy w naszym kraju - więc około godziny 19stej sami będziecie mogli się przekonać co ten film ma do zaoferowania.

Zapowiada się też, że Ostatni Jedi na otwarciu zarobi około 425 milionów dolarów. To ciut poniżej Przebudzenia Mocy, ale te nowo wydane recenzje mogą jeszcze sytuacje odmienić.